VÝŽIVA A KŔMENIE ZAKRSLÝCH KRÁLIKOV
Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je kľúčová správna výživa.
Potreba živín
Pri zostavovaní kvalitnej kŕmnej dávky je potrebné zohľadniť potrebu niekoľkých základných živín, a to bielkovín, vlákniny, tukov, sacharidov, minerálnych látok a vitamínov.
Bielkoviny: Na správny rast, vývoj a funkciu organizmu by krmivo malo obsahovať približne 12 – 16 % bielkovín. Zdrojom je niektoré seno, lucerna, ľanové a slnečnicové semená a strukoviny.
Vláknina: Vláknina je nevyhnutnou zložkou kŕmnej dávky králikov, pretože zabezpečuje správne fungovanie tráviaceho traktu. Krmivo by malo obsahovať minimálne 18 – 20 % vlákniny. Najvhodnejším zdrojom je seno. Zdrojom v kŕmnych zmesiach je aj lucernová múčka, trávna múčka, pšeničné otruby alebo ovos.
Tuk: Zakrslé králiky majú zvyčajne sklon k nadváhe, preto by malo byť množstvo tuku v potrave obmedzené, ale primerané. Vhodným zdrojom tuku je ľanové semeno, ktoré má pozitívny vplyv na kvalitu srsti.
Sacharidy: Sacharidy sú jedným z hlavných zdrojov energie pre zvieratá. Ako však už bolo spomenuté, zakrslé králiky sú náchylné na obezitu, preto by sa množstvo sacharidov (škrobov aj cukrov) malo obmedziť. Zakrslé králiky by sa mali kŕmiť maximálne 5 – 10 % sacharidov.
Minerálne látky: tieto živiny sa prirodzene vyskytujú aj v krmive. Vždy sa snažíme zabezpečiť vhodný pomer vápnika a fosforu 2:1 v kŕmnych zmesiach. Vápnik a fosfor sa podieľajú na metabolizme a ovplyvňujú zdravý vývoj zubov a kostí. Ďalšími minerálnymi látkami, ktoré sú pre zakrslé králiky veľmi dôležité, sú zinok a horčík, ktoré ovplyvňujú kvalitu kože a srsti. Nedostatok zinku môže spôsobiť vypadávanie srsti alebo kožné problémy.
Vitamíny: Do stravy sa odporúča zaradiť vitamín A na podporu zraku, vitamín D pre zdravie kostí a vitamín E, ktorý je typický svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Tieto vitamíny v primeranom množstve sú zvyčajne už obsiahnuté v kŕmnych zmesiach.
Voda
Voda by mala byť vždy čistá a bezpečná. Denná potreba vody pre trpasličieho králika je približne 100 ml/1 kg živej hmotnosti králika. Voda sa vo väčšom množstve nachádza aj v čerstvej zelenine alebo zelenom krmive (čerstvá tráva).
Krmivo
Ako už bolo spomenuté, základom stravy trpasličích králikov by malo byť vždy seno. Seno by malo tvoriť 70 – 80 % králičej stravy. V menších dávkach sa môže podávať aj šťavnaté krmivo, napríklad zelené krmivo. Okrem sena možno králikom podávať napríklad pokosenú trávu alebo kŕmne zmesi. Krmná zmes by mala byť vždy určená špeciálne pre zakrslé králiky a mala by sa dávkovať v dennej dávke približne 30 – 60 gramov na kilogram živej hmotnosti. Odporúča sa rozdeliť kŕmnu dávku na dve čiastkové dávky, aby sa zabránilo „prekrmovaniu“. Trpasličím králikom možno podávať aj rôzne pochúťky, ale vždy s mierou, pretože hrozí riziko obezity. Vhodná je sušená zelenina alebo rôzne bylinné pochúťky. Na druhej strane, ovocie je menej vhodným zdrojom pochúťok, pretože obsahuje veľké množstvo cukrov.
Samozrejme, pri kŕmení zakrslých králikov je vždy dôležité sledovať ich celkový stav a v prípade potreby upraviť kŕmnu dávku podľa ich individuálnych potrieb.
Súvisiace články
10. apríla 2024
Zverejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…
30. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.
24. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde
2. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.
13. júla 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).
Súvisiace produkty
KRÁLIK ZDROBNENÝ
Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.
KRÁLIK CHAMPION
Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.
KRÁLIK GOLD FORTE
Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLIK KLASIK FORTE
Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.
KRÁLIK KLASIK
Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.
KRÁLIK ŠTART
Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.