Návšteva u chovateľa pána Bučka

Pán Buček chová králiky na špičkovej úrovni už desiatky rokov. Aby na výstavách bodoval, musí svojim Novozélandským bielym dodať v kŕmení viac energie. „Pravidelne používam produkt s názvom Králík Klasik, ktorý mojim králikom zabezpečí dostatočné množstvo energie,“ hovorí pán Buček a dopĺňa: „Týmito granulami kŕmia aj ostatní chovatelia z našej organizácie a sú s nimi veľmi spokojní.“

1. AKO DLHO SA VENUJETE CHOVATEĽSTVU?

Chovu králikov sa venujem viac jak 50 rokov. Zo začiatku som striedal rôzne masové plemená, než som zistil, že najlepšie pre mňa bude Novozélandský biely. Chovám ich už 40 rokov a som s nimi spokojný. Pre vnúčatá, na pomaznanie, chovám aj Hermelíny. Som registrovaným členom Klubu chovateľov králikov mäsových plemien a v ZO ČSCH Ivančice zastávam funkciu predsedu. Každoročne v našom chovateľskom areáli organizujeme výstavy drobného zvieratstva a v septembri oblastné výstavy, na ktorých vystavujú chovatelia zo širokého okolia.

2. S AKÝM PLEMENOM STE ZAČÍNALI A KTORÉ MÁTE TERAZ?

Skúšal som rôzne plemená, napríklad Kastorex, Viedenský biely a Rex biely. Páčila sa mi na nich zvláštna štruktúra srsti a v skorších dobách aj výkupná cena za ich kože. Chovateľ si vďaka tomu mohol pekne privyrobiť. Ako som už zmienil, teraz chovám už len Novozélandské biele, s ktorými som nad mieru spokojný. Nechcem sa chváliť, ale získal som už rad cien a titulov, ktorých si vážim, a je to známka toho, že chovám králiky na špičkovej úrovni.

3. ČO JE PRE DANÉ PLEMENO ŠPECIFICKÉ? JE ŤAŽKÉ NA CHOV?

Keďže ide o mäsové plemeno, treba im v kŕmení dodať viac energie, aby na výstavách mali požadovanú hmotnosť 4 – 5 kg a získali plný počet bodov v prvej pozícii na oceňovacom lístku. Na chov nie sú náročné, ak sa nevyskytnú choroby, ktoré chovateľ nemôže ovplyvniť.

4. AKÉ OCENENIA STE ZÍSKALI? A KTORÉ SI NAJVIAC CENÍTE?

Cením si všetky čestné ceny a tituly. Samozrejme najviac si vážim tie, ktoré sú z európskych a klubových výstav, kde je veľké zastúpenie Novozélandských bielych a silná konkurencia. V roku 2014 som získal na Stredoeurópskej výstave v Holiciach titul „Stredoeurópsky majster dospelých“. Trikrát za sebou som vyhral klubovú výstavu a titul „Majster klubu“. Za svoju dlhoročnú úspešnú činnosť som od Klubu chovateľov králikov mäsových plemien dostal Pamätný list za 35-ročné pôsobenie v tomto spolku. Dvakrát som vyhral aj Celoštátnu výstavu mláďat. Taktiež som získal čestnú cenu na Európskej výstave.

5. AKÉ PLEMENO BY STE ODPORÚČALI ZAČÍNAJÚCIM CHOVATEĽOM?

Záleží na tom, koľko človek chce investovať do chovu a či chce len vystavovať, alebo mať z neho aj ďalší úžitok. Určite by som odporúčal zvoliť niektoré z mäsových plemien, ktoré nemajú zložitú kresbu, napr. Burgundský, Kuní veľký alebo Novozélandský biely či červený.

6. AKO STE SPOKOJNÝ S KŔMENÍM ENERGYS HOBBY? AKO DLHO NÍM KŔMITE?

S kŕmením pre králiky som spokojný. Granuly kupujem už viac ako 12 rokov, keď ešte fungovali Slavkovské kŕmne zmesi, ktoré potom kúpila spoločnosť De Heus a začala predávať krmivá pre drobnochovy pod značkou Energys Hobby. Pravidelne používam produkt Králík Klasik, ktorý mojim králikom zaistí dostatočné množstvo energie.

Týmito granulami kŕmia aj ostatní chovatelia z našej organizácie a sú s nimi veľmi spokojní. Jeden príklad za všetky: Kolega, ktorý chová Perlové, podával svojim zvieratám pred pĺznutím krmivo Králík Champion a bol nadšený, že sa rozhodol kŕmiť celoročne. Jeho králiky majú vďaka tomu krásnu a hustú srsť, ktorá je pre toto plemeno veľmi dôležitá.

7. AKÚ PODÁVATE KRÁLIKOM DENNÚ DÁVKU? MIEŠATE GRANULY S INÝMI OBILNINAMI, PRÍP. V AKOM POMERE?

Denne podávam tak cca  100 g krmiva rozdeleného na dve dávky, rannú a večernú. Áno, mám už overenú zmes zmiešanú z granúl, slnečnice a ovsa nahého. Na prípravu tejto zmesi mám 2 l odmerku a zmiešam 14 odmeriek granúl, 1 odmerku slnečnice a 1 odmerku ovsa.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.