O zvieratách

Pôrody a starostlivosť o mláďatá u králikov, vhodná forma krmivá pre nosnice; to sú témy, ktoré vás zaujímajú. Nech chováte zvieratá pre potešenie alebo hospodársky úžitok, vždy vám ponúkneme užitočné a praktické informácie. Starostlivo vyberáme témy týkajúce sa správneho chovu a starostlivosti. Radi sa s vami podelíme o nové poznatky, zaujímavé prípady a odborné odporúčania. Príspevky môžete šikovne filtrovať podľa kategórií.

Kvokavosť a odkvokávanie

08.marec 2021 zverejnil: MVDr. Miloslav Martinec, Ph.D.

Kvokanie je prirodzený reprodukčný proces organizmu nosnice, ktorá má priviesť na svet ďalšiu generáciu, preto tiež sliepky znášajú vajcia. To všetko je riadené hormónmi a ovplyvnené mnohými faktormi. Kvokajúce sliepky ale neznášajú vajcia a kvokanie, ktoré prebehne (trvá aj niekoľko týždňov), znamená pre chovateľa stratu niekoľkých desiatok vajec.

Chov holubov I.

13.december 2020 zverejnil: Dušan Barlík In memoriam

Chovu holubov sa v súčasnosti venujú väčšinou chovatelia organizovaní v Slovenskom zväze chovateľov. Chovateľský cieľ organizovaných holubiarov je taký rôzny, aké rôzne sú aj plemená holubov. Rovnako sa odlišujú aj spôsoby ich chovu, ustajnenie, ošetrovanie, kŕmenie, pri niektorých tréning a súťaženie, pri vybraných úžitok v podobe mäsa.

Chováme sliepky

27.november 2020 zverejnil: Dušan Barlík In memoriam

V súčasnosti sa ľudia, tí ktorí na to majú aspoň minimálne možnosti, rozhodujú prispieť na svoju zdravšiu výživy vlastnou produkciou rastlinných, ale aj živočíšnych potravín. Z tých živočíšnych ide najčastejšie o vajcia z vlastnej produkcie. Tu nastáva otázka: Ako na to?

Sasexka

02.november 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Plemeno bolo vyšľachtené v grófstve Sussex rozprestierajúcom sa na južnom pobreží Anglicka. Súčasné rozšírenie je celosvetové, u nás sa najčastejšie chová biela s čiernou kolumbijskou kresbou.

Chováme kačice

09.október 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Ako poznám, že je králik chorý?

13.august 2020

Zdravotný stav je úplne zásadným ukazovateľom, ktorý primárne ovplyvňuje ďalšie (reprodukčné, produkčné, výstavné, športové) ukazovatele králikov. Prvotnou snahou každého chovateľa by vždy malo byť udržanie dobrého zdravotného stavu, či už ide o chov na produkciu mäsa alebo len chov záujmový – na výstavnícke a súťažné účely. K tomu by mala smerovať celá starostlivosť o králika v krátkodobom i dlhodobom horizonte.

Problémy s plodnosťou, pripúšťaním a graviditou králikov

11.august 2020

Jedným z najčastejších problémov v chove králikov je pripúšťanie a gravidita králic. Ak nechcete mat problémy s neplodnosťou, pripúšťaním či graviditou, je dobré skontrolovať a prípadne upraviť množstvo krmiva a prostredia, v ktorom samice žijú.

Morka domáca

10.august 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Z hľadiska zoologickej taxonómie sa morky zaraďujú do triedy vtáky (Aves), rad hrabavé (Galliformes), čeľaď bažantovité (Phasianidae), rod moriak (Meleagris).

Landeská hus

07.august 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Chovali ju oddávna v kraji Landais v južnom Francúzsku. Je to statná, stredne ťažká, rýchlo rastúca hus pokojného temperamentu, tvrdej konštitúcie, s kompaktným, pevne stavaným telom neseným mierne šikmo nahor, vhodná na výkrm na tučnú pečeň. Chová sa v sivohnedom (divom) a bielom sfarbení.

Výkrm prasiat

07.august 2020

Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci.