Návšteva u pána Andrša

Chovatelia z radov našich klientov sú verní produktom De Heus. „Som veľmi spokojný a nechcem nič meniť. Predtým som skúšal kŕmiť produktmi od iných výrobcov, ale boli dosť prašné.“ Skúsený chovateľ pán Andrš potvrdzuje, aká dôležitá je pre neho aj ostatných chovateľov nízka prašnosť a dobrá štruktúra krmiva. Presne také vlastnosti majú výrobky spoločnosti De Heus.

1. AKO DLHO SA VENUJETE CHOVATEĽSTVU?

Králiky som začal chovať, keď som mal 10 rokov, ale len na mäso. Ako malý chlapec som navštevoval výstavy a tam sa mi páčili vystavené zvieratá. Získal som pár kontaktov a stal som sa členom Českého zväzu chovateľov. V roku 1998 som sa zaregistroval do Klubu chovateľov králikov Trieslových králikov (Ohnivák). Úspešne som absolvoval kurz posudzovateľa králikov a obchádzam výstavy, na ktorých hodnotím vystavené zvieratá. Chovu králikov na odbornej úrovni sa venujem viac ako 20 rokov.

2. S AKÝM PLEMENOM STE ZAČÍNALI A KTORÉ MÁTE TERAZ?

Začínal som s Novozélandskými bielymi a na výstave v Žírči sa mi zapáčili Trieslové, tak som si ich obstaral. V súčasnosti chovám veľa plemien – Veľké svetlé striebristé, Trieslové čierne a modré, Marburské (od roku 2013) a Saténové durýnske.

3. ČO JE PRE DANÉ PLEMENO ŠPECIFICKÉ? JE ŤAŽKÉ NA CHOV?

Pri Trieslových, na ktoré sa viac zameriavam, je podstatné sfarbenie. Okolo oka sú dôležité trieslové krúžky, na bruchu sa cení veľká ohnivosť. Na chove je ťažké to, že v období silných mrazov je problém s pripúšťaním. Preto im pridávam v zimnom období vitamín E.

4. AKÉ OCENENIA STE ZÍSKALI? A KTORÉ SI NAJVIAC CENÍTE?

Získal som veľa čestných cien, pohárov a uznaní, ale najviac si vážim titul „Šampión klubu“ zo špeciálnych výstav. Na Európskej výstave v Métách som získal pohár a bol som najlepší z českých chovateľov.

5. AKÉ PLEMENO BY STE ODPORÚČALI ZAČÍNAJÚCIM CHOVATEĽOM?

Určite by som odporúčal jednofarebné plemená. Hlavne nie Marburské, Holičské, a nie zakrpatené plemená. Začínajúcim chovateľom z východných Čiech by som poradil napr. Veľké svetlé striebristé, Viedenské, Burgundské, pretože na Náchodsku tieto plemená chýbajú. (pozn. pán Andrš býva v meste Nové Město nad Metují).

6. AKO STE SPOKOJNÝ S KŔMENÍM ENERGYS HOBBY? AKO DLHO NÍM KŔMITE?

Som veľmi spokojný a nechcem nič meniť. Skôr som skúšal kŕmiť produktmi od iných výrobcov, ale boli dosť prašné. Po vysypaní vrecka do nádob tvoril 1/5 prach. To sa mi s granulami spoločnosti De Heus nikdy nestalo. Krmivá De Heus podávam svojim králikom od roka 2005 a od roka 2012 objednávam zmesi aj pre celú našu organizáciu.

7. AKÚ PODÁVATE KRÁLIKOM DENNÚ DÁVKU? MIEŠATE GRANULY S INÝMI OBILNINAMI, PRÍP. V AKOM POMERE?

Presné množstvo neviem, ale podávam len granuly Králík Klasik. Králikom dávam len seno, vodu a granuly. Od mája do augusta dávam svojim zvieratám, ktoré budú na výstavách, krmivo Králík Champion. Vďaka nemu majú krásnu lesklú a pružnú srsť. Zapustené samice i mláďatá kŕmim tiež týmto krmivom.

Aktualita

Veľká

Veľká KOKOBOX súťaž

Zapojte sa do našej Veľkej KOKOBOX súťaže a o vaše sliepky budete mať (nielen) počas dovolenky postarané! Súťažiť môžete od 30.5. do 11.6.2023.