Nosnice

Kvokavosť a odkvokávanie

08.marec 2021 zverejnil: MVDr. Miloslav Martinec, Ph.D.

Kvokanie je prirodzený reprodukčný proces organizmu nosnice, ktorá má na svet priviesť ďalšiu generáciu, preto aj sliepky znášajú vajcia. To všetko je riadené hormónmi a je ovplyvnené mnohými faktormi. Kvokajúce sliepky však neznášajú a prebiehajúce kvokanie (trvá aj niekoľko týždňov) znamená pre chovateľa stratu niekoľkých desiatok vajec.

Chováme sliepky

27.november 2020 zverejnil: Dušan Barlík In memoriam

V súčasnosti sa ľudia, tí ktorí na to majú aspoň minimálne možnosti, rozhodujú prispieť na svoju zdravšiu výživy vlastnou produkciou rastlinných, ale aj živočíšnych potravín. Z tých živočíšnych ide najčastejšie o vajcia z vlastnej produkcie. Tu nastáva otázka: Ako na to?

Sasexka

02.november 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Plemeno bolo vyšľachtené v grófstve Sussex rozprestierajúcom sa na južnom pobreží Anglicka. Súčasné rozšírenie je celosvetové, u nás sa najčastejšie chová biela s čiernou kolumbijskou kresbou.

Prečo nosnice požierajú vlastné vajcia?

15.december 2019

Sliepky môžu požierať vlastné vajcia z niekoľkých dôvodov a existuje aj niekoľko metód, ako sa tohto javu zbaviť skôr, než prijmete radikálne riešenie, teda zabitie nosnice, ktoré to robí.

Sypké alebo granulované krmivo pre nosnice?

11.júl 2019

Na trhu je niekoľko štruktúr zmesí a každá má svoje výhody. V nasledujúcom texte vám ich objasníme a je len na vás, či zvolíte granulovanú alebo sypkú podobu a ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Kanibalizmus u nosníc

13.december 2018

Ozobávanie peria, prípadne vyzobávanie mäkkých tkanív po porušení celistvosti kože až do krvi, mäsa alebo vnútorností, nie je u sliepok ani zďaleka neobvyklé. Riešenie však existuje.

Vysoké letné teploty v chove hydiny

13.december 2018

U nosníc v podmienkach drobného chovu je problémom vysoká teplota prostredia až vtedy, keď výraznejšie prekročí 30 °C alebo ak sa nosnice nemôžu ukryť pred priamym slnkom do tieňa. Telesná teplota hydiny je všeobecne okolo 41 stupňov a v tieni, pri dostatočnom prístupe vzduchu, sa nosnice vyrovnávajú s letnými teplotami dobre. Čo treba pre to urobiť?

Aktualita

E-book

E-book o králikoch zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci.