Hydina

Chováme kačice

09.október 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Morka domáca

10.august 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Z hľadiska zoologickej taxonómie sa morky zaraďujú do triedy vtáky (Aves), rad hrabavé (Galliformes), čeľaď bažantovité (Phasianidae), rod moriak (Meleagris).

Landeská hus

07.august 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Chovali ju oddávna v kraji Landais v južnom Francúzsku. Je to statná, stredne ťažká, rýchlo rastúca hus pokojného temperamentu, tvrdej konštitúcie, s kompaktným, pevne stavaným telom neseným mierne šikmo nahor, vhodná na výkrm na tučnú pečeň. Chová sa v sivohnedom (divom) a bielom sfarbení.

Pižmová kačica

19.jún 2020 zverejnil: Dušan Barlík

Pižmová kačica je natoľko známa, že opisu jej vonkajšieho vzhľadu netreba venovať veľa priestoru. Má u nás aj ľudové názvy, ako čínska či japonská kačica. Tieto vžité názvy sú zaujímavé, pretože ani jedna z týchto krajín nie je vlasťou pôvodnej divej pižmovky. V súčasnosti sa okrem najbežnejšieho čierneho divého sfarbenia, čierno-bieleho a bieleho chovajú aj modré, modré divo sfarbené, modro-biele, hnedé ako aj v kresbách strák, kde je kresba v príslušnej farbe presne určená.

Výkrm kurčiat

26.apríl 2020 zverejnil: Tím Energys hobby

Jar je obdobím, kedy sa začínajú vykrmovať kurčatá v domácich podmienkach. Na účely produkcie mäsa je najlepšie používať vyšľachtené hybridné mäsové plemená, ktoré majú geneticky danú vlastnosť rýchleho rastu a vysokého osvalenia. Také plemená sa súhrnne nazývajú brojlerové kurčatá či brojlery.

Výkrm moriek

13.december 2018

Pokiaľ začínate s chovom moriek, určite si prečítate nasledujúce riadky, v ktorých je zhrnuté, na čo si dať pozor pri výkrme tejto hydiny.

Výkrm kačíc a husí, čiže vodnej hydiny

13.október 2018

Pri kŕmení a výkrme kačíc a husí je nutné uvedomiť si rozdielnosť zásadných požiadaviek na výživu. Skúsenému chovateľovi sú známe aspoň základné odlišnosti medzi husou, kačicou a pižmovkou.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci.