Choroby králikov a ich liečba - e.Coli a enterokolitída

V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam - e.Coli a enterokolitíde.

E. Coli (hnačka)

Baktérie e. Coli bežne osídľujú črevný trakt. Existuje mnoho rôznych typov a niektoré z nich sú vysoko patogénne, napr. Typ o-15 a o-103. Problémy sa vyskytujú v závislosti od odolnosti, stresu a patogenity e. Coli.

e.coli králikPrejavy ochoreniazdravý králik

Silne zapáchajúca a často žltá hnačka spôsobená e. Coli sa môže vyskytnúť v prvom týždni po narodení. Ide o hnačku novorodených mláďat alebo hnačku z nadmerného množstva tuku. Tento problém sa zvyčajne pozoruje u chovných samíc, ktoré boli počas odchovu prekrmované (príliš veľa tuku). Ide o koreláciu medzi e. Coli a spôsobom kŕmenia. Hnačka spôsobená e. Coli sa však najčastejšie vyskytuje od 5. Týždňa veku.

Liečba a prevencia

Tieto problémy sa zvyčajne dajú riešiť antibiotikami alebo v kombinácii s bezpečnejším kŕmením s vyšším obsahom hrubej vlákniny. Antibiotiká sa používajú v závislosti od citlivosti baktérií. Používajú sa často: neomycín 4 gramy na 10 litrov vody alebo doxycyklín 50 % 4 gramy na 10 litrov vody alebo tiamulín 10 ml na 10 litrov vody. O vhodnej liečbe sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.
Vo všeobecnosti je dôležitá čistá, dezinfikovaná pitná voda (okyslenie na ph 4,2).

 

Enterokolitída/enterokolitída (alebo "žltá horúčka")

Prvé príznaky, ako je zápcha, hnačka a hromadenie vody v črevách, možno pozorovať od veku 6 týždňov. Tvorba plynu v črevách, ktorý nemôže odísť v dôsledku upchatia slepého čreva, má za následok nafúknuté bruško. Často možno pozorovať nafúknuté plynové bruško, ktoré dalo tomuto ochoreniu laický názov.

Čo spôsobuje toto ochorenie?

Enterokolitída je typické ochorenie spôsobené viacerými faktormi. K závažnosti a intenzite ochorenia prispieva zlé vetranie, infekcia, hygiena a celkový zdravotný stav a imunita. Pri laboratórnej analýze sa baktérie clostridium perfringens často nachádzajú v kombinácii s e. Coli. Neskôr sa často pridáva kokcidióza.

Liečba

Na liečbu sa môže použiť bacivet-s (zinkbacitracín) rozpustný vo vode. Často sa používa od jedného týždňa pred odstavením do 2 týždňov po odstavení. Dobré výsledky sa dosahujú aj vtedy, keď sa bacivet-s podáva 10 dní pred odstavom, potom jeden týždeň s čistou vodou a potom opäť bacivet-s počas jedného týždňa. Alternatívnym prípravkom je tylosin v dávke 0,5 g na 10 litrov vody. Tento prípravok sa používa v nízkej dávke od obdobia pred odstavom do 1 týždňa pred porážkou. Ďalšou alternatívou môže byť pulmotil.

Je známe, že spolupôsobením s inými faktormi môže pomôcť znížiť problémy aj skrmovanie krmiva so zvýšeným obsahom hrubej vlákniny. Keďže samice sú kŕmené vysoko koncentrovaným krmivom, odporúča sa podávať krmivo s vysokým obsahom vlákniny najneskôr 24 dní po odstavení.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.