Choroby králikov a ich liečba - ušný svrab, tizerova choroba a tepelný stres

V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov - ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.

Ušný svrab u chovných králikov

Toto ochorenie spôsobuje kožný parazit, ktorý kladie vajíčka na vývoj ďalšej generácie do podkožného tkaniva vo vnútri ucha. Na koži vo vnútri ucha sa vytvorí svetlohnedá kôra. Toto ochorenie sa často vyskytuje, ak chovateľ nevenuje králikom dostatočnú pozornosť. Králiky sú nepokojné a aj miernejšie infekcie majú za následok výrazne zníženú mieru gravidity. Cez kožné lézie sa do tela môžu dostať aj iné baktérie, ktoré môžu spôsobiť ďalšie problémy.

Svrabu sa dá ľahko predchádzať a liečiť liekom Ivomec 0,3 ml, ktorý sa aplikuje 3 až 4-krát denne po pôrode. Samozrejme, k dispozícii sú aj iné lieky. Všetky informácie vám poskytne váš veterinárny lekár.

Tyzzerova choroba (bacillus piliformis)

Toto ochorenie spôsobuje sporulujúca baktéria s názvom bacillus piliformis (clostridium piliforme). Spóry sa šíria na farme a mnohé králiky sú infikované bez toho, aby sa okamžite prejavili klinické príznaky. Ochorenie sa často prvýkrát objaví u chovných samíc. Objaví sa niekoľko vychudnutých samíc s lepkavým trusom, ktoré často potratia embryá.

Neskôr sa hnačka objaví aj u králikov vo výkrme. U uhynutých zvierat možno na pečeni pozorovať malé nekrotické škvrny veľkosti ihly. U samíc je stena slepého čreva zhrubnutá, má sklovitý vzhľad a na dotyk pripomína gumu. Spóry sú veľmi odolné (poskytujú baktérii ochranu pred vplyvmi prostredia) a keď sa infekcia dostane do chovného stáda, je prakticky nemožné sa jej zbaviť. Chorobu šíria infikované hlodavce.

KrálíkTepelný stres kontroluje zdravie králikov

Hoci nejde o chorobu, pre dobrý zdravotný stav je mimoriadne dôležité vyhnúť sa tepelnému stresu a obmedziť ho na minimum. Králiky dokážu odvádzať teplo iba ušami a dýchaním, nie potením.

Hoci maximum by sa malo dosiahnuť udržiavaním chladnej klímy a studenej pitnej vody, ďalšou možnosťou, ako obmedziť vplyv tepelného stresu, je podávanie vitamínu c (5 g na 10 litrov) vo vode. Vitamín c stimuluje tvorbu hemoglobínu, imunitný systém a povzbudzuje dýchanie. To všetko pomáha zvládnuť tepelný stres, ale ako bolo uvedené vyššie, maximálnu pozornosť treba venovať prevencii prostredníctvom riadenia mikroklímy. Neočakávajte však, že samotná liečba môže nahradiť optimálnu mikroklímu.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.