Chov pštrosov

Chov pštrosa dvojprstého na produkciu peria, kože a vajec sa začal v polovici 19. Storočia v afrike. V tejto krajine sa komerčný chov najväčšieho nelietavého vtáka na svete začal v 90. Rokoch 20. Storočia.

Kŕmenie pštrosov

Na farmách sú vtáky umiestnené vo vzdušných stodolách s priľahlým trávnatým výbehom. Základom potravy pštrosov je pastva, ktorá trvá približne od konca apríla do polovice novembra. Keď sa krmivo na pastve zmenší, vtáky dostávajú lucernové seno doplnené vitamínmi a minerálmi.

Súčasťou kŕmnej dávky je samozrejme aj zrno Kŕmenie pštrosov (pšenica a jačmeň) v dennej dávke pol až jeden kilogram na vtáka, ktorým chovatelia najmä po dlhej zime vyrovnávajú energetický deficit vtákov. V januári začínajú pštrosom pridávať ovos a granulované krmivo na podporu znášky. Od polovice apríla sa v kŕmnej dávke objavuje zelené krmivo (lucerna). Toto krmivo spolu s predĺžením dňa naštartuje znášku vo februári a marci.

Chov pštrosov na farmách

Pštrosy znášajú v priemere 30 až 40 vajec, pričom šľachtené línie znášajú 80 až 120 vajec. Vajcia sa umiestňujú dopštrosy liahacích boxov, kde sa inkubujú pri teplote 36,3 °c počas šiestich týždňov. Podobnú teplotu by mali pštrosy udržiavať aj počas prvých dní v odchovni.

Vyliahnuté pštrosy sa spočiatku chovajú v škôlke pod infralampou a na vyhrievaných podložkách. Kŕmenie sa začína po strávení žĺtkového vaku, čo je približne štvrtý alebo piaty deň po inkubácii. Od troch mesiacov sú mláďatá na pastve, kde okrem zeleného krmiva dostávajú aj kompletnú kŕmnu zmes. V noci sú zavreté v mobilnej vzdušnej stajni. Od šiesteho mesiaca veku vtáky bez problémov znášajú poklesy teploty pod bod mrazu.

Pštrosy dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku dvoch až troch rokov, kohúty dospievajú neskôr. Pštrosy určené na zabitie končia svoju životnú púť približne vo veku jedného roka. Zo 100 kg pštrosa sa získa približne 30 kg mäsa; tzv. Komerčné mäso pochádza výlučne zo stehien, zatiaľ čo mäso z ostatných častí tela sa používa na výrobu klobás.
Okrem mäsa sa dá získať aj koža, ktorá sa používa napríklad na výrobu luxusných topánok, kabeliek, tašiek, odevov, peňaženiek a iných doplnkov. Pštrosie perie je zaujímavé aj ako módny doplnok. Škrupiny sa používajú buď celé na výrobu svietidiel, pohárov atď., alebo ako fragmenty v podobe dekoratívnych predmetov. Pštrosí tuk sa používa na výrobu originálnej prírodnej kozmetiky.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.