Dušan Barlík – In memoriam

 Zemřel 12. 11. 2020. Čest jeho památce.

 ● Vydavatel a šéfredaktor slovenského mesíčníku Chovateľ (1991 – 2019).

● Od 1. 1. 2020 provozuje zpravodajský portál CHOVATEĽ online www.casopischovatel.sk, internetové  médium pro chovatele, přímý pokračovatel tištěného média CHOVATEĽ.

● Autor publikací Slovenský čuvač, Chováme psy, Plemenná kniha slovenských čuvačov,  článků a reportáží o chově hrabavé a vodní drůbeže, králíků, holubů, exotického ptactva a psů.

● Chovatel exotického ptactva, králíků, holubů a drůbeže.

● Člen a funkcionář Slovenského zväzu chovateľov (SZCH).

● Předseda odborné  komisie pro králičí hop SZCH.

● Držitel nejvyšších ocenení SZCH – Zlatá plaketa za zásluhy o rozvoj slovenského chovatelství a Záznam v Knihe cti SZCH.

● Medzinárodní rozhodčí pro posuzování exteriéru psů.

● Slovenská kynologická jednota (SKJ) – Zlatá medaila za rozvoj slovenské kynologie, mimořádné ocenění při příležitosti 20. výročí založenia SKJ, Stříbrná medaile SKJ za rozhodcovskú činnosť, udělená (2018) při příležitosti 25. výročí založení SKJ.

Související články

Koncom osemdesiatych rokov a v deväťdesiatych rokoch minulého storočia začali u nás vznikať malé farmové chovy holubov, ale aj väčšie s 1000 chovnými pármi s cieľom produkovať jatočné holúbky.

Chovu holubov sa v súčasnosti venujú väčšinou chovatelia organizovaní v Českom či Slovenskom zväze chovateľov. Chovateľský cieľ organizovaných holubárov je natoľko rôzny, nakoľko rôzne sú holubie plemená. Takisto sa odlišujú spôsoby chovu, ustajnenia, ošetrovania, kŕmenia, u niektorých tréning a súťaže, u vybraných úžitok v podobe mäsa.

V súčasnosti sa ľudia, tí ktorí na to majú aspoň minimálne možnosti, rozhodujú prispieť na svoju zdravšiu výživy vlastnou produkciou rastlinných, ale aj živočíšnych potravín. Z tých živočíšnych ide najčastejšie o vajcia z vlastnej produkcie. Tu nastáva otázka: Ako na to?

Plemeno bolo vyšľachtené v grófstve Sussex rozprestierajúcom sa na južnom pobreží Anglicka. Súčasné rozšírenie je celosvetové, u nás sa najčastejšie chová biela s čiernou kolumbijskou kresbou.

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Chovali ju oddávna v kraji Landais v južnom Francúzsku. Je to statná, stredne ťažká, rýchlo rastúca hus pokojného temperamentu, tvrdej konštitúcie, s kompaktným, pevne stavaným telom neseným mierne šikmo nahor, vhodná na výkrm na tučnú pečeň. Chová sa v sivohnedom (divom) a bielom sfarbení.

Z hľadiska zoologickej taxonómie sa morky zaraďujú do triedy vtáky (Aves), rad hrabavé (Galliformes), čeľaď bažantovité (Phasianidae), rod moriak (Meleagris).

Pižmová kačica je natoľko známa, že opisu jej vonkajšieho vzhľadu netreba venovať veľa priestoru. Má u nás aj ľudové názvy, ako čínska či japonská kačica. Tieto vžité názvy sú zaujímavé, pretože ani jedna z týchto krajín nie je vlasťou pôvodnej divej pižmovky. V súčasnosti sa okrem najbežnejšieho čierneho divého sfarbenia, čierno-bieleho a bieleho chovajú aj…

Aktualita

Stiahnite si 2. časť e-booku o králikoch – choroby

Chov králíkov bohužiaľ nie je len o krásnych chvíľach. Pripravili sme druhý diel e-booku zameraný na choroby králikov. Nájdete v nich najčastejšie choroby, ktoré vás pri chove králikov môžu stretnúť.

27. decembra 2022
Čítať