Chováme kačice

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Pravda, chovu kačíc sa môže venovať človek s dostatočne veľkým pozemkom, aby mohol kačiciam dopriať potrebný priestor a prístup k vode. Tiež musí brať ohľad na susedov, pretože plemená kačíc odvodené od kačice divej (marcovky) sa vyznačujú nielen väčšou potrebou vody, ale aj hlasovými prejavmi. Kačice pižmové sú tiché, preto do niektorých podmienok vhodnejšie.

Kačín

Kačín by mal mať také rozmery podlahy, aby sa chovateľovi ľahko udržiavala čistota kačína, teda výmena podstielky, vyčistenie hniezda, kŕmidla / kŕmidiel. Výška okolo 250 cm, dvere rozmerov 80 x 20 cm , podlahová plocha podľa počtu dospelých kačíc plus odchov. Dospelé kačice sú odolné, dobre znášajú zimu. Dôležité je myslieť na prevenciu proti vtáčej chrípke. Voliéra, ktorá nadväzuje na kačín má byť z drobného štvorcového pletiva rozmerov, aby cez oká neprešli vrabce ani myši, Rovnaké pletivo je aj na strope voliéry a celá voliéra by sa mala zakryť buď vlnitým plechom prípadne lexanom.

Koľko kačíc?

K základným podmienkam na udržanie dobrého zdravotného stavu a poskytovanie najvyššej úžitkovosti patrí dostatok priestoru v kačíne.  Na 1 m2 podlahovej plochy v zastrešenom ustajňovacom priestore môžu byť v drobnochovateľských podmienkach maximálne štyri indické bežkyne alebo kampbelky,  tri kačice ostatných plemien vrátane pižmovej a kačíc okrasných druhov. (Malík, V., 1991). Pižmové kačice (v zahraničí nazývané aj barbarie) sú plodné, samice samé vysedia násadové vajcia a aj mláďatá odvodia až do samostatnosti. Každého chovateľ uspokojí aj jeden pár, pretože pri dobrej starostlivosti a možnosti pastvy dokáže sa od neho odchovať z dvoch hniezdení aj 40 mláďat

Chovné nároky

Kačice nie sú citlivé na chlad a výkyvy počasia znášajú dobre.Každej chovnej kačici - nosnici v kŕdli treba pripraviť znáškové hniezdo o rozmeroch 35 x 50 x 45 cm (šírka x výška x hĺbka). Takto sa získajú násadové vajcia s čistou škrupinou, neznehodnotené infikovaním obsahu vajca. V čase znášky by teplota v kačíne mala byť okolo 5 až 6 oC. Vajcia sa odoberajú denne. V kačíne má byť sucho. Podstielka môže byť zo slamy, pilín alebo hoblín.

Kŕmenie

Káčatá do veku 3 týždne sa kŕmia navlhčenou miešankou z obilných šrotov, natvrdo uvareného nadrobno posekaného vajca,  nadrobno porezaného mladého zeleného krmiva. Miešanka sa v prvých dňoch káčatám predkladá na kŕmne doštičky, ktoré sa po nakŕmení odoberú, umyjú a nechajú obschnúť. Od piateho dňa sa môžu káčatám dať plytké kŕmidlá a napájačky, ako aj gritníky s jemným gritom. 

Kačice patria k najrýchlejšie rastúcej hydine. Už vo veku dva mesiace, vďaka svojej veľkej prirodzenej žravosti sa podobajú dospelým. Pravda za predpokladu, že predkladané krmivá obsahujú optimálne množstvo živín. V odchove sa ďalej využíva na kŕmenie nadrobno porezaná žihľava, púpava, lucerna, mladá tráva a iné zelené krmivá miešané s obilnými šrotmi a zrnovinami.

V drobnochovateľských podmienkach patria k najpoužívanejším krmivám zrnoviny - pšenica, kukurica, ovos v celosti alebo vo forme šrotu. Vhodné je doplniť šrotovanú zmes bielkovinovým koncentrátom, napríklad univerzálnym koncentrátom Energys HYDINA UNI 30 na výkrm všetkých kategórií hydiny. Obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti.

Aj pre vodnú hydinu sa vyrábajú plnohodnotné kŕmne zmesi. Napríklad zmes Energys 7370 HU gr.  podporuje znášku. Už od prvého dňa možno káčatá kŕmiť kvalitnou drvenou zmesou s vyváženým pomerom živín KAČICA MINI, určenou na výkrm kačíc a husí do 2. týždňov veku. Po štrnástich pokračujeme kŕmením granulovanou zmesou na výkrm kačíc a husí KAČICA MAXI  až do porážky. Obsiahnutý vyvážený pomer živín a obsah cereálií podporujú rýchly rast, vysokú mäsitosť a delikátnu chuť mäsa.

Ako získať kačice

Káčatá si možno objednať alebo kúpiť priamo na rozmnožovacích farmách. Ide najmä o komerčné hybridy ako kačica  mulard, brojlerová pekinská a barbaria.

Chovateľ so záujmom o čistokrvné plemená kačíc, sa obráti priamo na ich chovateľov prostredníctvom inzercie, na chovateľských burzách a výstavách zvierat.

Vedľajší produkt – perie

Podobne ako husi, môžu sa podšklbávať aj dospelé kačice. Ak sa tomu chovateľ nevenuje, dostane sa perie po vypadnutí do podstielky a tak sa skompostuje. Po ošklbaní zabitej kačice sa získa 120 – 140 g peria. Ak chovateľ ošklbe naraz desať kačíc, je peria dosť, nemalo by sa hodiť do komunálneho odpadu, ani do bio odpadu. Malo by sa vysušiť a odovzdať – predať výkupcovi peria.

Čo s mäsovými zvyškami

Mäsové zvyšky sú črevá, kúsky kože, niekto vyradí hlavu aj beháky. Toto rovnako nesmie ísť do komunálneho odpadu ani do bio odpadu. Dá sa to ale zhodnotiť, črevá po celej dĺžke rozrezať, vypláchnuť, a spolu s ostatnými zvyškami uvariť. Nie je to príjemná práca, ale uvarený produkt s chuťou zožerú domáce mäsožravce mačky a psy. Práve tieto vedľajšie produkty, perie a vnútornosti  po väčšej porážke viacerých jedincov hydiny, sa často stávajú súčasťou čiernych skládok.

Produkcia trusu

V chovateľstve sa snažíme v súčasnosti o chov bez hromadenia odpadu.  Kačacie exkrementy s podstielkou možno premeniť na kompost. Ak majú kačice zelený výbeh, denná časť trusu zostane vo výbehu. Ročná produkcia trusu jednej kačice je 80 - 90 kg. K tomu treba prirátať aj množstvo podstielky znečistenej kačacím trusom,  vyvezenej na hnojisko pri pravidelnom čistení podlahy kačína a výbehu. Pri kmeni 1 káčer a 3 kačice to môže byť 500 kg a viac za rok. Toto množstvo exkrementov spolu s prímesami tvoria čerstvý maštaľný hnoj. Jeho produkcia je závislá hlavne od množstva poskytovanej vody na pitie a kúpanie kačiciam. Kačací trus je redší ako trus hrabavej hydiny.  Hnoj sa vyváža na vyhradené miesto, najlepšie ohradené, napr. paletami. Kompostovanie uloženého hnoja možno urýchliť využitím špeciálnych baktérií a enzýmov na likvidáciu biologických odpadov, ako aj nasadením kalifornských dážďoviek. Hnoj premenia na kompost už do troch mesiacov. Takýto kompost je vhodný na priame hnojenie.

 

PLEMENÁ KAČÍC A KOMERČNÉ HYBRIDY

KAČICA MULARD

Finálny hybrid. Ide o tzv. typ husokačky (s husami nemajú nič spoločné). Túto hybridnú kačicu vyšľachtili genetici vo Francúzsku. Je krížencom pižmovej kačice barbarie a kačice pekinskej. Jej hmotnosť za 84 dní je až 4,2 kg. Káčery sa od kačíc  svojou hmotnosťou takmer nelíšia. Je to hybrid na produkciu veľkej pečienky a výborného šťavnatého mäsa, najmä po nútenom dokŕmení kukuricou. Sú tiché, nekvákajú, čím nerobia zbytočný hluk na dvore. Vedia sa pásť a nie sú náročné na krmivo.

KAČICA BROJLEROVÁ PEKINSKÁ

Finálny hybrid. Najvýkonnejší typ brojlerových kačíc v  super ťažkej línii od francúzskeho výrobcu plemena CHERRY VALLEY, nazývaný aj anglický hybrid alebo pekinská kačica. Dosahujú hmotnosť nad 3 kg, a to už vo veku 45 dní. Káčatá sa dodávajú vo veku 2 týždne, dosahujú hmotnosť viac ako 0,5 kg. Počas doby výkrmu spotrebuje každý jedinec asi 10 kg krmiva.

Kačica pekinská

 

BARBARIA - KAČICA PIŽMOVÁ

Káčer dosahuje hmotnosť až 5 kg, kačica asi polovicu.   Veľmi výrazným znakom hlavne káčera je neoperená červená bradavičnatá koža s guľovitým mäsitým výrastkom nad černastým zobákom. Kačica má bradavičnotosť na hlave len málo výraznú.

Záujemca o chov a ďalšie zošľachťovanie čistokrvných plemien kačíc má na Slovensku možnosť veľkého výberu. Chovatelia, členovia Slovenského zväzu chovateľov, chovajú viaceré svetovo známe plemená, vynikajúce nielen úžitkovosťou, ale aj krásou. Niektoré sa chovajú vo viacerých farebných rázoch.

Kačice pižmové sa chovajú v pôvodnom divokom sfarbení, ďalej ako modré, hnedé, biele, biele s čiernou, modrou a hnedou  kresbou, ako divo sfarbená bielohlavá a v ďalších farebných a kresbových rázoch.

Pižmové kačice sedlaté čierne

Plemená kačíc odvodené od kačice divej

Kačica ruánska, kačica saská, kajuga, kampbelka, kačica čiarkovaná, kačica gazdovská chocholatá biela, indická bežkyňa a ďalšie. Naživo si ich môže každý záujemca pozrieť na niektorej väčšej výstave zvierat, alebo vygúgliť na internete.

Kačica kajuga

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.