Mor králikov - RHD alebo VHD (vírusová hemoragická choroba králikov)

V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov - RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).

Klinické príznaky a výskyt

Najprv sa pozoruje náhla vysoká úmrtnosť. Pri dlhšom vývoji ochorenia môžu mať králiky vysokú teplotu a môže sa vyskytnúť krvavý výtok z nosa.

Ochorenie sa vyskytuje u chovných samíc aj u výkrmových králikov. Úmrtnosť môže dosiahnuť až 90 % pri inkubačnej dobe iba 48 hodín. Zvieratá, ktoré sa zotavia, sú odolné 6 mesiacov. Vo vonkajšom prostredí vírus prežíva dlho a je mimoriadne odolný. Neškodí mu mráz ani vysoké teploty nad 30 °c. Vírusy tvoria aj niekoľko kmeňov. Choré králiky vylučujú vírus vo všetkých výlučkoch vrátane moču a výkalov.

Šírenie vírusu

Králičí mor sa ľahko šíri priamym kontaktom medzi zvieratami; vírus sa môže dostať do tela králika cez nosnú sliznicu alebo spojivky. Značná odolnosť prostredia znamená, že mor sa ľahko šíri nepriamo, prostredníctvom krmiva, vody, podstielky a náradia. Vírus moru králikov sa šíri priamo bodavým hmyzom. Muchy, ktoré sa dostali do kontaktu s infekčným materiálom - výkalmi alebo uhynutými králikmi - šíria vírus mechanicky na svojom tele a v tráviacom trakte; všetko, na čo si takáto mucha sadla alebo čo vyprázdnila, je infekčné pre iné králiky. Mechanickým prenášačom môže byť aj chovateľ.

Prevencia

Jedinou prevenciou je očkovanie vakcínami pestorin, pestorin mormyx (kombinovaná vakcína), nobyvac, castorex, morin. O najúčinnejšej očkovacej schéme sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom. Očkovanie by sa malo pravidelne opakovať (napr. Každé 4 mesiace).

RHD

Nová forma moru králikov RHDV2

V európe pôsobí od roku 2010 (prvýkrát vo francúzsku) a v českej republike od roku 2017. Zaujímavé je, že na rozdiel od klasického moru môže okrem králikov postihnúť aj zajace. Inkubačná doba je 3 až 6 dní. Úmrtnosť je 60 až 100 %. Je úplne odlišný od klasického moru, a preto sa považuje za vzdialený sérotyp. Vírus je v prostredí veľmi odolný. Podobne ako klasický mor prežíva pri teplotách pod bodom mrazu. Šíri sa priamym kontaktom, vodou, krmivom a infikovanou podstielkou. Na pasívnom prenose sa podieľa aj krv cicajúci hmyz. Nakaziť sa môžu králiky rôzneho veku.

Pokrok

Priebeh ochorenia môže byť perakútny, akútny, subakútny alebo v zriedkavých prípadoch chronický. Infekcia je zvyčajne perakútna (náhla smrť bez klinických príznakov). Inkubačná doba rhdv2 je 3 - 5 dní. Akútny priebeh je charakterizovaný náhlym nástupom klinických príznakov, ako je anorexia, apatia, horúčka alebo nervové príznaky. Smrť zvyčajne nastáva do 3 dní od nástupu horúčky. Chronický priebeh sa vyskytuje len u malého percenta infikovaných zvierat (približne 5 - 10 %).

Na rozdiel od klasickej infekcie morom je po infekcii rhdv2 bežný úhyn veľmi mladých králikov už vo veku 15 až 20 dní. Patologické nálezy sú rovnaké ako pri rhdv, s krvácaním v pľúcach, zväčšenou slezinou a zmenami v pečeni. Králiky, ktoré prežili infekciu, majú dlhodobú imunitu voči vírusu. Môžu však naďalej vylučovať vírus vo svojich sekrétoch, a tak zostávajú zdrojom infekcie.

Prevencia

Vzhľadom na to, že vírus rhdv2 má iné antigény ako klasický mor, na očkovanie je potrebná špeciálna vakcína. Účinok vakcíny proti klasickému moru pri prevencii rhdv2 je veľmi obmedzený. Je potrebné použiť vakcínu: eravac, nobivac, pestorin rhdv2. O vhodnej liečbe sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci.