Problémy s porody a péčí o mláďata u králíků

Samice by měly být před porodem v prostředí, které je suché, klidné a dostatečný prostor. Dalším rozhodujícím vlivem je i výživa, která by měla být obohacená o vitamíny a další stopové prvky.

Velmi často dochází v chovu králíků ke ztrátám mláďat i celých vrhů v období porodu nebo bezprostředně několik dní po něm.

Králici je nutné vytvořit pro péči o potomstvo dokonalé podmínky jak prostředím, tak výživou.

Optimální je vhodné kotiště (bedna 30x30x50 cm, vstup 17 cm pro střední plemena) se suchou slámou, samice musí mít klid a k dispozici vodu a vhodné krmivo. Ztráty mohou být i důsledkem výskytu drobných hlodavců v králíkárně.

Právě v krmení je často problém, i pokud máme jinak vyváženou krmnou dávku ve formě krmné směsi. Před termínem porodu (cca 5 dní) je vhodné množství jadrného krmiva (i ve formě směsi) mírně omezit a po narození králíčat samici krmivo postupně navyšovat po dobu 5 – 7 dní k maximálnímu neomezenému příjmu krmiva. Tento postup může zajistit produkci mléka po porodu.

K dispozici jsou krmné směsi pro kojící králice, u nichž je zpravidla doporučeno neomezené ad libitní dávkování. Vhodné je doplnění šťavnatých krmiv jako mrkev, topinambury nebo krmná řepa.

Súvisiace články

10. apríla 2024

Zverejnil: Ing. Lucie Humeni

Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…

30. augusta 2022

V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.

24. augusta 2022

V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde

2. augusta 2022

V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.

13. júla 2022

V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).

Súvisiace produkty

KRÁLIK ZDROBNENÝ

Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.

KRÁLIK CHAMPION

Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.

KRÁLIK GOLD FORTE

Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.

KRÁLIK KLASIK FORTE

Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.

KRÁLIK KLASIK

Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.

KRÁLIK ŠTART

Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.

Aktualita

Stiahnite si 2. časť e-booku o králikoch – choroby

Chov králíkov bohužiaľ nie je len o krásnych chvíľach. Pripravili sme druhý diel e-booku zameraný na choroby králikov. Nájdete v nich najčastejšie choroby, ktoré vás pri chove králikov môžu stretnúť.

27. decembra 2022
Čítať