Prečo nosnice požierajú vlastné vajcia?

Sliepky môžu požierať vlastné vajcia z niekoľkých dôvodov a existuje aj niekoľko metód, ako sa tohto javu zbaviť skôr, než prijmete radikálne riešenie, teda zabitie nosnice, ktoré to robí.

Najčastejšie príčiny

Tento častý jav môže mať niekoľko príčin:

Slabá škrupina vajec – v dôsledku nedostatku minerálnych látok dochádza najmä pri intenzívnej znáške k zoslabeniu škrupiny. Sliepka spočiatku náhodne poškodí celistvosť vajca, obsah môže vytiecť, sliepka sa potom naučí obsah vajca konzumovať a vzniká až zlozvyk. Sliepky potom cieleným rozzobávaním škrupiny úplne zlikvidujú znesené vajcia.

Príčinou môžu byť aj ďalšie nedostatky vo výžive – nedostatok bielkovín alebo vitamínov.

Nedostatočný priestor s nedostatkom podnetov na činnosť (hrabanie, popolenie, zbieranie krmiva).

Nevhodné znáškové hniezda s možnosťou poškodenia vajec.

Prevencia

Prvým dvom príčinám môžeme jednoducho predísť skrmovaním priemyslovo vyrábanej kompletnej kŕmnej zmesi pre nosnice, ktorá obsahuje dostatok vápnika (sliepka denne potrebuje 3 – 5 gramov vápnika), príp. podaním vitamínovo-minerálnych doplnkov (v prípade, že kŕmite len obilím či zvyškami z domácnosti).

Odstránenie rozvinutého zlozvyku je problematické a treba prijať opatrenia, aby vajce nebolo okamžite po znesení v dosahu sliepok, napr. vhodnou konštrukciou znáškových hniezd. Niekedy je najúčinnejším riešením vyradiť nosnicu pojedajúcu vajcia z chovu, pretože ju to skrátka neodnaučíme.

Aktualita

E-book

E-book Nosnice zdarma

Registrujte sa k odberu nášho newsletteru a získajte zadarmo e-book NOSNICE: Tipy a triky aneb na co si dát pozor v domácím chovu.