Plemená sliepok

Sliepky sú najpočetnejším vtáčím druhom vôbec, majú 26 miliárd chovných zástupcov. Nie je prekvapením, že sa delia do niekoľkých skupín podľa rôznych hľadísk. Ktoré rozdelenie je najrozšírenejšie a ktoré plemená sliepok by ste mali určite poznať?

Rozdelenie plemien sliepok

Kategórie, do ktorých možno sliepky zaradiť, vychádzajú z rôznych parametrov. Medzi tie základné patrí hmotnosť, pôvod alebo úžitkovosť.

Na základe hmotnosti sa sliepky jednoducho delia na ľahké, stredne ťažké alebo ťažké; na základe pôvodu sa napríklad delia na európske a ázijské. Najčastejšie sa však sliepky delia podľa úžitkovosti/vzhľadu. V tomto delení nájdeme nosnice, mäsové sliepky, sliepky s kombinovanou úžitkovosťou, okrasné sliepky, bojové sliepky alebo trpasličie sliepky.

Ľahké, ťažké a stredne ťažké sliepky

Ľahké plemená sliepok

Ľahké plemená sliepok sú ľahšie a vynikajú v znášaní vajec. Dajú sa rozpoznať podľa toho, že majú tendenciu škrabať zem o niečo viac ako ich ťažšie kolegyne. Medzi tieto tolerantné vtáky patrí jedno z najšľachtenejších plemien sliepok na svete, leghornky, ktoré znesú až 200 vajec ročne.

Ťažké plemená sliepok

Ťažké plemená sliepok sú naopak tie, ktoré treba chovať, ak ich chcete chovať na mäso - majú ho veľa. Na druhej strane majú nižšiu znášku. Patria k nim napríklad mačky, ktoré sa vyznačujú robustnosťou a pokojnou povahou, ale zároveň sú na vrchole rebríčkov obľúbenosti. Ďalší zástupcovia, brahmíny, sú zase obľúbené po celom svete vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu.

Kompromisom medzi ľahkými a ťažkými sliepkami sú stredne ťažké. Poskytujú dostatok mäsa aj vajec. Do tejto skupiny zaraďujeme napríklad pokojné sliepky a konope.

Nosnice

Podľa výkonu a vzhľadu

Nosné plemená sliepok

Ak chcete mať doma veľké množstvo vajec, určite si vyberte nosnice na chov. Neprekvapí vás, že v tejto kategórii nájdete najmä ľahké a stredne ťažké nosnice. Sú to napríklad už spomínané leghornky. Patria sem aj hybridné sliepky, ktoré sú vyšľachtené tak, aby znášali čo najviac vajec a zároveň spotrebovali čo najmenej krmiva. Existuje ich celý rad a znesú až 300 vajec ročne.

Plemená mäsových sliepok

Sliepky na mäso sa vyznačujú rýchlym prírastkom hmotnosti. Do tejto kategórie patria ťažké sliepky, teda napríklad už spomínané brahmanské sliepky. Nič však nie je zadarmo, preto potrebujú kvalitné krmivo s dostatkom bielkovín, aby dosiahli požadovanú bacuľatosť. Ďalším mäsovým plemenom sú favorely, ktoré si vás získajú svojou povahou, vzhľadom a výkonnosťou.

Plemená s kombinovanou úžitkovosťou

Do tejto obľúbenej kategórie patria sliepky, ktoré majú dobrú znášku a zároveň kvalitnú mäsovú úžitkovosť. Zvyčajne sú menej uletené a majú pokojnejšiu povahu. Patria sem napríklad sasex, ktoré si obľúbite vďaka ich pokojnej povahe, alebo plummice. Sú veľmi prispôsobivé a sú z nich výborné nosnice.

Bojové plemená sliepok

Určite vás neprekvapí, že bojové plemená boli nasadené v kohútích zápasoch. Ide o najstaršie plemená sliepok, ktoré sa na výstavy presunuli po tom, čo boli zápasy zakázané. Spoznáte ich podľa svalnatého tela alebo širokého postoja. Ich slabinou je však znáška. Patria k nim napríklad malajky a asilky.

Okrasné plemená sliepok

Nehľadajte v nich materiálny úžitok - sú chované najmä pre svoj vzhľad a osobnostné vlastnosti. Medzi roztomilé sliepky patria hodvábničky, ktoré si vás získajú svojou krásnou srsťou. Okrem toho vynikajú schopnosťou vychovávať vlastné aj cudzie kurčatá. Ďalšími predstaviteľmi sú sultánky, ktoré sa vyznačujú chôdzou, bradou a piatimi prstami. Nie sú vhodné pre začiatočníkov, pretože si vyžadujú veľa starostlivosti. Môžeme sem zaradiť aj fénixov, holubov a holanďanov.

Trpasličie a zdrobnené plemená sliepok

Zdrobnené plemená boli vyšľachtené klasicky z veľkých plemien a majú rovnaké vlastnosti ako veľké plemená, ku ktorým patria.

Trpasličie plemená tvoria samostatnú skupinu s mnohými spoločnými znakmi. Ich hmotnosť sa pohybuje okolo pol kilogramu a chovajú sa najmä na okrasné alebo výstavné účely. Znášajú približne 80 vajec ročne. Medzi klasické trpasličie plemená patria japonské, mosety, sebritky a bantamky.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.