Zo života sliepky alebo ako dlho žije sliepka

Pri chove sliepok sa možno pýtate, ako dlho vlastne sliepka žije. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Vždy to závisí od viacerých faktorov - niektoré môžete ovplyvniť, niektoré, bohužiaľ, nie. Ako môžete prispieť k dlhému životu vašich sliepok a ako funguje život sliepok?

Životný a znáškový cyklus sliepok

Podobne ako u ľudí a iných tvorov, aj u sliepok môžeme pozorovať nevyhnutný životný cyklus.

kureV prvej fáze sa samozrejme vyliahnu kurčatá. Trvá niekoľko týždňov, kým sa z kurčiat stanú sliepky. Po dosiahnutí pohlavnej dospelosti sa potom zviera nazýva nosnica, ktorá má zvyčajne okolo 18 týždňov. Zvyčajne začína nosnica znášať vajcia medzi 17. a 22. týždňom veku.

Najvyššiu znášku majú sliepky v malých chovoch od 7 až 10 mesačnej sliepky, keď je aj najmenšia pravdepodobnosť, že ochorejú. Okrem toho má sliepka v tomto období najlepšie materské inštinkty a vajcia sa často používajú na liahnutie mláďat. Potom už začína znáška postupne klesať.

Sliepky staršie ako dva roky začínajú mať problémy - znášajú málo vajec a môžu mať reprodukčné problémy. Skrátka, starnutie si na nich začína vyberať svoju daň.

Ak má sliepka štyri roky alebo viac, bohužiaľ, už toho veľa nezostáva. Zmení sa jej povaha - kvôli hormónom sa začne správať ako kohút a často chytí nejakú chorobu alebo uhynie prirodzenou smrťou.

Čo môžete urobiť, aby vaša sliepka žila čo najdlhšie

Samozrejme, veľkú zásluhu na dlhovekosti svojich sliepok má vždy chovateľ. Ako teda môžete predĺžiť a spríjemniť život vašej sliepky?

Dôležité je samozrejme kvalitné kŕmenie. Vždy sa držte toho, pre aký vek je krmivo určené, pretože nosnica má iné potreby ako kurča. Nezabúdajte z času na čas dať sliepkam aj zeleninu, trávu alebo doplnky. Výborné sú napríklad aj čerstvé nasekané žihľavy, ktoré dodajú žĺtku krásnu sýtu farbu... Hoci to často vidíte na dedine, vyhnite sa kuchynským zvyškám.

Slepice

Sliepka potrebuje veľa pohybu, aby bola zdravá. Zabezpečte jej ho vo forme väčšieho výbehu a dostatočne priestranného kurína, aby sa sliepka mohla prebehnúť a preskúmať okolie.

Dôležitá je aj primeraná hygiena. Ak necháte sliepky v špinavom prostredí, zvyčajne sa to zle prejaví na ich zdraví. Pravidelne preto čistite všetko vybavenie a priestory, ktoré sliepky používajú - kurník, výbeh, napájadlo a kŕmidlo. Nezabudnite raz za čas vykonať generálne čistenie, aby ste vydezinfikovali celý priestor.

Ako dlho teda môže sliepka žiť?

A dostávame sa ku kľúčovej otázke tohto príbehu - koľko rokov môže žiť sliepka? Aj keď sa to tak môže zdať, život sliepky sa nemusí skončiť s ukončením znáškovej fázy. V priemere sa sliepky dožívajú približne štyroch až piatich rokov, ale samozrejme, vždy to závisí nielen od vyššie uvedených faktorov, ale aj od plemena. Ak dáte sliepkam dostatok lásky a starostlivosti, môžu sa dožiť až desiatich rokov.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.