Ako dlho žije králik?

Králik patrí ku spoločenským zvieratám so strednou dĺžkou života. Tento aspekt je nutné zohľadniť pri obstarávaní králička ako pet zvieraťa.

Králiček a jeho základné požiadavky na chov

Pri premýšľaní o tom, aké spoločenské zviera si obstarať, je vždy dôležité vopred si naštudovať v odbornej literatúre základné informácie a požiadavky na chov konkrétneho druhu pet zvieraťa. To zahŕňa nielen nároky na ustajnenie, kŕmenie a starostlivosť, ale aj ďalšie požiadavky.

V prípade králika je nutné uvedomiť si, že priemerná dĺžka života králička pri vhodných podmienkach je stredne dlhá. Po tento čas bude nutné správne sa o králička korektne postarať. Z praxe je možné odporúčať rozvážnu úvahu predovšetkým pri deťoch. Je potrebné vysvetliť im, že o králička sa budú musieť starať deň čo deň pod kontrolou rodičov. Nezriedka však dochádza k pozvoľnému opadnutiu záujmu detí o obstaraného králička a starostlivosť tak zostane prevažne/len na rodičoch.

Priemerný čas života králika

Králik sa v domácom chove dožíva priemerne 6 – 8 rokov. Sú známe aj králiky, ktoré sa dožili desiatich rokov, ale to sú skutočne len ojedinelé prípady. Život králička v pet chovoch je možné významne predĺžiť lepšou starostlivosťou, ale zásadnú úlohu hrá genetická výbava – dlhovekosť sa u králikov pravidelne dedí. Šľachtenie na dlhovekosť je jedným z aktuálnych cieľov tých najlepších chovateľov králikov, pretože mať v chove a plemenitbe dlhoveké zviera je vždy prínosom.

Reprodukčne sa králice bežne využívajú do 4. roka, ale pri dobrom zdraví a mliečnosti sa môžu využívať až do 5. – 6. roka, aj keď tam musíme počítať s nižším počtom mláďat vo vrhu a väčšou starostlivosťou chovateľa. Samci sa v chove reprodukčne využívajú, kým chovateľ uzná za vhodné, väčšinou tiež do cca 5 – 6 rokov (vynikajúce plemenníky).

Rekordy vo veku králikov

Súčasným rekordmanom je zakrpatený králik divokého sfarbenia, známy pod menom Mick. Tento králik z USA oslávil 9. februára 2019 16. narodeniny a Guinessova kniha rekordov ho uznala ako najstaršieho žijúceho králika na Zemi. Nie je však vôbec najstarším králikom. V tomto smere drží rekord králik Flopsy z Tasmánie, ktorý bol v roku 1964 odchytený vo voľnej prírode a dožil sa veku približne 19 rokov!

Starostlivosť o starého králička

U králička starého 5 a viac rokov je možné povedať, že patrí do vekovej kategórie seniorov. Takéto králiky potrebujú viac individuálnej a pravidelnej starostlivosť než mladšie králiky. Staršie (geriatrické) králiky sú oveľa vnímavejšie na ochorenie a čas rekonvalescencie sa u nich pomerne preťahuje, často vďaka novo vznikajúcim komplikáciám. Starší králiček síce už nevyžaduje toľko pohybu a cvičenia ako mladý králik, ale práve pravidelný, aspoň krátkodobý pohyb je možné aj u neho odporučiť pre priaznivý vplyv na pohyb čriev. Králičí seniori sú vnímavejší predovšetkým na dravčíkovitosť (cheyletielózu) či encefalitozoonózu, zvlášť ak sú vystavení určitým stresorom (napr. letné teploty, prievan a pod.).

Výskyt dravčíkovitosti je častým problémom u starších králikov

Obr. 1: Výskyt dravčíkovitosti je častým problémom u starších králikov

 

Častejšie sa tiež objavuje nedostatočná starostlivosť o srsť, dlhší priebeh pĺznutia spojený so znížením výživnej kondície a problémy s chôdzou. Preto je nutné venovať chovu starších králikov zvýšenú pozornosť a snažiť sa vytvoriť im čo najpríjemnejšie prostredie.

Pri starších králikoch je pĺznutie dlhodobejšie

Obr. 2: Pri starších králikoch je pĺznutie dlhodobejšie

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.