Ako sa vysporiadať s čmeliakmi u sliepok

Zdravie vašich sliepok je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste mali pri chove dbať. Ak kŕdľu niečo chýba alebo má zdravotný problém, prejaví sa to poklesom znášky alebo zmenou správania. Jednou z takýchto situácií je napadnutie čmeliakmi. Ako identifikovať a vyhnať tohto parazita zo života vašich operených priateľov?

Malý tvor, veľká škoda

ČmeliciČmeliak sliepka nie je žiadny obor, ale aj tak dokáže napáchať poriadne škody. Je to exoparazitický roztoč veľkosti 0,5 - 2 mm, ktorý žije na povrchu tela hostiteľa. Ak sa nájde, jedna sliepka môže mať pri silnom zamorení v perí až 25 000 čmeliakov! Čmeliaky však nezostávajú v perí sliepok natrvalo, pretože sú svetloplaché. Najčastejšie sa cez deň ukrývajú v štrbinách kurína a v noci sa na niekoľko hodín odchádzajú kŕmiť. Do svojich úkrytov potom kladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, ktoré vám môžu v budúcnosti spôsobiť veľké problémy.

Čmeliak kurací (dermanyssus gallinae) má okrem vajíčok 4 vývojové štádiá: larvu, protonymfu, deutonymfu a dospelého jedinca. Larvy sa liahnu šesťnohé, krvavé. Po prvom zakuklení sa objavujú nymfálne štádiá a dospelí jedinci, ktorí majú vždy osem končatín. Protonymfy, deutonymfy a dospelé samičky sajú krv na hostiteľovi, ale samce sajú krv len príležitostne. Larvy prežívajú až 8 mesiacov. Pitie krvi je potrebné na kladenie vajíčok.

Aby ste zabránili zamoreniu celého kurína čmeliakmi, musíte byť ostražití a včas reagovať.

Včasné rozpoznanie príznakov napadnutia

Mali by ste byť v strehu, ak sliepky zmenili vaječnú znášku. Môže dôjsť k poklesu, úplnému zastaveniu alebo môžete na vajciach nájsť krvavé škvrny. Aj podľa správania sliepok môžete zistiť, že s nimi nie je niečo v poriadku. Budú nepokojné, slabé a unavené a v dôsledku stresu môže dôjsť ku kanibalizmu. Čo sa týka vzhľadu, napadnutie čmeliakom sa dá identifikovať najmä podľa straty peria a výrazného úbytku hmotnosti.

Na ochranu vašich sliepok je nevyhnutná prevencia. Ide o dôkladnú kontrolu hydiny (aspoň dvakrát týždenne) a pravidelné čistenie kurína. Ak si priveziete nové sliepky, skontrolujte ich aj pred vypustením.

Máte v kurníku čmeliaky?

Ak zistíte nekalú aktivitu čmeliakov, okamžite zakročte. Dôležité je vyhnať krvilačné tvory z ich príbytku - kurníka. Prvým krokom bude dôkladné vyčistenie vrátane mechanického umytia horúcou vodou a saponátom. Venujte pozornosť prasklinám, štrbinám atď. Potom nasleduje ďalší krok - najčastejšie použitie chemických alebo mechanických prípravkov, aby sa zabránilo šíreniu ďalšej generácie čmeliakov. Aké sú tie vhodné?

Príkladom mechanického prípravku je kremelina - diatomitická zemina. Ide o prípravok, ktorý vyčistí všetky medzery obsadené čmeliakmi. Mechanicky poraní končatiny a uzavrie sacie a tráviace ústrojenstvo čmeliakov. Pred jeho použitím počkajte, kým kurník po predchádzajúcom umytí vyschne, a pri jeho používaní nikdy nezabudnite na ochranné rukavice. Výhodou diatomitickej zeminy je, že sa voči nej nevytvára rezistencia.

V prípade chemických prípravkov môžete použiť sprej proti čmeliakom, ktorý možno aplikovať na kurník a ostatné príslušenstvo. Na trhu je množstvo týchto sprejov, sú lacné, ale vyvíja sa voči nim rezistencia. Rovnako ako pri diatomitickej zemine počkajte, kým povrchy zaschnú, a potom postriekajte všetky škáry, steny a strop kurníka. Rozhodne ho však neaplikujte priamo na sliepky!

V poslednom čase sa exzolt stal veľmi obľúbeným v komerčných kurníkoch. Je to antiparazitárny prostriedok podávaný v pitnej vode, aby zvieratá neboli vystavené stresovým situáciám. Pôsobí rýchlo, je bezpečný a účinný aj na rezistentné populácie čmeliakov. Po jeho použití sa musí dodržať 14-dňová ochranná lehota pre mäso a vnútornosti; pre vajcia nie je potrebná ochranná lehota.

Kurník máme čistý, ale ako je to s ošetrovaním sliepok?

Ďalšou úlohou, ktorá vás čaká v boji s čmeliakmi, je ošetrenie sliepok. Nikdy však nezabudnite na ochrannú lehotu. Tá je v prípade mäsa približne jeden mesiac a v prípade vajec jeden týždeň. Túto lehotu je dôležité dodržať najmä vtedy, ak na vyhubenie použijete neprirodzené prostriedky. Aké sú najúčinnejšie možnosti?

Diatomická zemina, ktorú ste použili na čistenie kurína, sa môže opäť použiť pri "odčervovaní" sliepok. Diatomická zemina je najúčinnejšia, ak vtáky chytáte po jednom a vtierate im diatomickú zeminu do peria.

Nie je potrebné nič komplikovať, keď na to stačí obyčajný drevný popol. Použite ju na prípravu popolníka, kam si sliepky budú chodiť čistiť perie, ale posypte ňou sliepky aj na miesta, kde na ňu samy nedosiahnu (t. j. na hlavy, chrbty alebo chvosty). Ak to budete opakovať pravidelne niekoľkokrát denne, sliepky sa čmeliakov zbavia.

Na trhu nájdete veľké množstvo prípravkov proti čmeliakom. Patria medzi ne biopostreky, ktoré sa nastriekajú na napadnuté sliepky.

Vyhľadávajú čmeliaky ľudí?

Čmelíci mohou napadnout nejen slepice, ale také další druhy ptáků. Pokud jich není dostatek, můžou se dokonce přestěhovat i na savce, především na myši, potkany, kočky a psi. Proto je logické, že vás napadla otázka, jestli je člověk před čmelíky v bezpečí. Napadení člověka je spíše výjimečné, ale dojít k němu může. Projevuje se svěděním a zarudnutím na postiženém místě kůže.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.