Kokcidióza králikov

Jedným z najčastejších a najrozšírenejších parazitárnych ochorení králikov na svete je kokcidióza, s ktorou sa počas svojho života stretáva väčšina chovateľov a ktorá má často veľký negatívny ekonomický dosah. Najčastejšie sa vyskytuje v intenzívnych chovoch, ale môže sa vyskytnúť aj u veľmi dobre ošetrovaných králikov alebo u voľne žijúcich králikov.

Kokcidióza králikov je spôsobená črevnými alebo pečeňovými parazitmi, kokcídiami rodu eimeria. U králikov bolo pozorovaných až 25 druhov kokcídií rodu eimeria. Mladé zvieratá, najmä odstavené králiky, sú primárne náchylné na kokcidiózu spôsobenú črevnými druhmi eimeria. Pečeňová kokcidióza zvyčajne postihuje králiky všetkých vekových kategórií. Dospelé králiky sú najčastejšie prenášačmi a zdrojom infekcie.

KokcidiózaKokcidie infikujú sliznicu čreva alebo pečene. Parazit sa v týchto miestach intenzívne rozmnožuje a potom opúšťa telo vo výkaloch. Výkaly potom kontaminujú vodu alebo krmivo. Králik sa nakazí sporulovanými oocystami*, ak priamo prehltne potravu a vodu kontaminovanú výkalmi alebo celými výkalmi iného infikovaného králika. Preto je veľmi dôležitá hygiena prostredia a kŕmidlá s nádobami na vodu by mali byť navrhnuté tak, aby sa kontaminácia obmedzila na minimum.

Klinické príznaky a závažnosť ochorenia sa líšia v závislosti od druhu kokcídií, ale aj od množstva prehltnutých infekčných oocýst, stavu imunity a výživy králika. Pri črevných kokcídiách sú najčastejšími príznakmi strata hmotnosti, zhoršené rastové parametre, hrbenie (príznak bolesti), zlá kvalita srsti, bledé sliznice a znížená chuť do jedla. V prípade črevnej kokcidiózy možno pozorovať hnačku, dehydratáciu a hlien s krvou v truse. Môže dôjsť k úhynu. U mladých králikov dochádza k spomaleniu rastu najmä v dôsledku negatívnych vedľajších účinkov na obličky a pečeň. Kokcidie znižujú hmotnosť jatočného tela o viac ako 23 %.

KokcidiózaPrevencia ochorenia spočíva v správnej hygiene, ktorá už bola spomenutá, v kontrole trusu každé 3 - 4 mesiace (odoberajte ho najrizikovejšej kategórii králikov vo veku približne 50 dní) a v používaní kokcidiostatík. Kokcidiostatiká sú často obsiahnuté v hotových kŕmnych zmesiach (rabbit classic forte) alebo sa môžu dodávať ako doplnok ku krmivám, ktoré kokcidiostatiká neobsahujú.

Ak sa vyskytne ohnisko kokcidiózy, výkrmové králiky sa môžu liečiť roztokom sulfadimidínu sodného vo vode (1 gram na liter vody počas 3 dní, opakovať po 7 dňoch). Ďalšou liečbou proti kokcidióze je ošetrenie vody baycoxom v množstve 1 ml na liter vody (2 krát 24 hodín baycox, 2 dni čistá voda, 2 krát 24 hodín baycox) alebo esb 3 (tiež 1 gram na liter vody počas 3 dní, opakovať po 7 dňoch). O vhodnej liečbe sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.

Kokcídie si vo všeobecnosti veľmi rýchlo vytvárajú rezistenciu na používané lieky.

Poznámka: baycox nepodávajte chovným samiciam z dôvodu embryonálnej mortality. V skupinovom systéme sa baycox môže používať od 25. Dňa po narodení. V tomto veku už neexistuje žiadne riziko pre embryá.

 

A poznáte recept na nápoj proti kokcidióze? Ak nie, ponúkame vám ho!

Octový nápoj pre celé plemeno
Potrebujete:
1 liter octu
1 veľkú cibuľu
2 strúčiky cesnaku

Cibuľu a cesnak nakrájajte nadrobno a vložte ich do fľaše s octom. Potom nechajte lúhovať 14 dní. Potom podávajte v koncentrácii 5 ml roztoku v 1 litri pitnej vody.

*spórové oocysty = vývojové štádium; t. J. Keď infekčné oocysty pozostávajú zo štyroch sporocyst, z ktorých každá obsahuje dva sporozoity

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.