Majú vaše kurčatá roztoče alebo vši?

Verte či nie, každý chovateľ sliepok aspoň raz prežije stav zúfalstva, keď na svojej sliepke objaví voš alebo roztoča. Ak sa vám táto nešťastná udalosť stala, nemusíte zúfať. Ako sa vysporiadať s nevítanými hosťami, alebo ešte lepšie, ako ich nevpustiť do svojho kurína?

Parazity u sliepok

kurčatáNanešťastie, kurčatá sú pre parazity netestovateľným hostiteľom, a tak sa na nich roztoče s radosťou udomácnia. Ale ani vy, ani vaše sliepky nezdieľate radosť z týchto malých škodcov. Hrozí im pokles znášky, podráždenie a v najhoršom prípade úhyn.

Najčastejšie sa u vašich sliepok objavujú roztoče a vši. Rozdiel medzi nimi je v tom, že zatiaľ čo roztoče sa živia krvou sliepok, a tým spôsobujú anémiu, vošky sa živia perím a prachom sliepok. Obaja škodcovia však môžu spôsobiť spúšť.

Nezanedbávajte prevenciu

Prevencia je to najlepšie, čo môžete pre svoje sliepky urobiť, preto ju nepodceňujte. Ideálne je, samozrejme, včasné odhalenie, preto by ste mali svoje kŕdle pravidelne kontrolovať, aspoň raz týždenne. Nezabúdajte na ich hniezda, hniezda a medzery v kurníku.

Sliepkam môžete dopriať aj prachový kúpeľ. Posypte všetky rohy kurína diatomitickou zeminou - pomôže to zabrániť výskytu škodcov a parazitov.

Najväčšími prenášačmi sú voľne žijúce vtáky. Preto je dôležité obmedziť ich prístup ku kŕmidlám pre sliepky, aby boli v bezpečnej vzdialenosti.

Pravidelne, ideálne raz týždenne, vymieňajte starú podstielku za novú. V prípade nepriaznivého počasia neurobíte chybu ani pri druhej týždennej výmene. Môžete použiť seno, slamu alebo hobliny.

Ako zistíte, či má vaša sliepka roztoče alebo vši?

Ak vás niečo bolí, každý to môže zistiť. To isté platí aj pre sliepky, ktorým sú parazity často veľmi nepríjemné. U sliepok si všimnete nedostatok chuti do jedla a vody, úbytok hmotnosti, apatiu alebo zníženú produkciu vajec. Najviac to odnesie perie sliepok - vyzerá matne a pri napadnutí sa veľmi stráca, najmä na chrbte, kde to majú roztoče najradšej. Roztoče pravdepodobne zblízka neuvidíte, ale môžete vidieť blchy alebo vši.

Nasleduje ošetrenie

Ak v kŕdli nájdete napadnutú sliepku, odložte ju od ostatných. Dôležitá je dezinfekcia - preto sa pustite do čistenia celého kurína, znáškových hniezd a kŕmidiel. Napadnuté sliepky nechajte čo najdlhšie v hydinárni a oprášte im pod krídlami. Pomôcť si môžete aj aplikáciou prírodného oleja na udusenie parazitov.

Nezabudnite tiež, že každá nová sliepka by mala zostať v karanténe dva týždne. Musíte sa totiž uistiť, že nový člen vášho kŕdľa nezavlečie medzi svoje kolegyne žiadne parazity.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.