Problémy s plodnosťou, pripúšťaním a graviditou králikov

Ak nechcete mať problémy s neplodnosťou, pripúšťaním či graviditou, je dobré skontrolovať a prípadne upraviť prostredie, v ktorom samice žijú, ako aj množstvo krmiva.

Jedným z najčastejších problémov v chove králikov sú problémy s pripúšťaním a graviditou králic. Graviditu, a celkovo plodnosť, ovplyvňuje celý rad faktorov (napr. prostredie a kŕmenie), ale len niektoré z nich môžeme bezprostredne ovplyvniť.

Teplota prostredia

Nízka i vysoká teplota obmedzuje plodnosť. Negatívny vplyv majú dokonca aj letné teploty nad 25 °C.

Dĺžka svetelného dňa

Optimálny je predlžujúci sa deň, prípadne je vhodné umelé predĺženie na 14 až 16 hodín svetla denne.

Zásadný vplyv môže mať výživa

Tá musí zodpovedať chovným králikom už v období odchovu (nesmie to byť výkrm). Najjednoduchšie je kŕmenie kompletnou kŕmnou zmesou pre chovné králiky (odporúčané dávkovanie cca 50 g na kg v období pred pripúšťaním). Základnú kŕmnu dávku môžeme doplniť prírodnými zdrojmi vitamínov, ako je mrkva, petržlen, zeler, vetvičky ovocných stromov alebo na jar napríklad púpava.

Samica musí byť pred pripúšťaním v optimálnej kondícii, t. j. ani obézna, ani chudá. Nemala by mať ani hlad, pretože potom prírodné pochody smerujúce k rozmnožovaniu skrátka nefungujú.

Optimálny čas na pripustenie ľahko určíme podľa stavu vonkajších pohlavných orgánov králice. Ak je vulva červená a akoby napuchnutá, môžeme očakávať úspešné pripustenie.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci.