Problémy s plodnosťou, pripúšťaním a graviditou králikov

Jedným z najčastejších problémov v chove králikov je pripúšťanie a gravidita králic. Ak nechcete mat problémy s neplodnosťou, pripúšťaním či graviditou, je dobré skontrolovať a prípadne upraviť množstvo krmiva a prostredia, v ktorom samice žijú.

Faktory ovplyvňujúce plodnosť králikov

Graviditu a celkovú plodnosť ovplyvňuje celý rad faktorov, ako je napríklad prostredie a kŕmenie. Ale len niektoré z nich môžeme bezprostredne ovplyvniť:

Teplota prostredia

Nízka i vysoká teplota obmedzujú plodnosť. Negatívny vplyv môžu mať aj teploty nad 25 °C.

Dĺžka svetelného dňa

Optimálny je predlžujúci sa deň, prípadne je vhodné umelé predĺženie na 14 až 16 hodín svetla denne.

Zásadný vplyv môže mať výživa

Výživa musí zodpovedať chovným králikom už v období odchovu (nesmie to byť výkrm). Najjednoduchšie je kŕmenie kompletnej kŕmnej zmesi pre chovné králiky, odporúčané dávkovanie je cca 50 g na kg v období pred pripúšťaním. Základnú kŕmnu dávku môžeme tiež doplniť prírodnými zdrojmi vitamínov, ako je mrkva, petržlen, zeler, vetvičky ovocných stromov alebo na jar napríklad púpavy.

Zásadný vplyv môže mať výživa

Pripúšťanie samíc

Samica musia byť pred pripúšťaním v optimálnej kondícii, teda ani obézna, ani vychudnutá. Nemala by mať aktuálne hlad, pretože potom prírodné pochody smerujúce k rozmnožovaniu skrátka nefungujú.

Optimálny čas na pripúšťanie jednoducho určíme podľa stavu vonkajších pohlavných orgánov králice. Ak je vulva červená a akoby napuchnutá, môžeme očakávať úspešné zapustenie.

Aktualita

E-book

E-book Nosnice zdarma

Registrujte sa k odberu nášho newsletteru a získajte zadarmo e-book NOSNICE: Tipy a triky aneb na co si dát pozor v domácím chovu.