Aké plemená sliepok sú vhodné pre začiatočníkov?

Sliepky sú najpočetnejším druhom vtákov na svete, preto nie je divu, že si neviete vybrať ideálne plemeno pre svoj dvor. Každý totiž potrebuje niečo trochu iné - a niekedy, bohužiaľ, práve to začiatočník svojim sliepkam nedokáže poskytnúť, ak sa rozhodne nesprávne. Ako teda urobiť správny a zodpovedný výber?

Spýtajte sa sami seba

nosnicePlemená sliepok vhodné pre začiatočníkov aby ste urobili to, čo je dobré pre vás aj pre vaše sliepky, začnite u seba. Tým, že si položíte niekoľko jednoduchých, ale dôležitých otázok. Koľko času ste schopní a ochotní tomu venovať? Koľko priestoru máte k dispozícii a aké máte zariadenia na chov? A prečo chcete chovať sliepky? Pre začiatočníkov odporúčame plemená, ktoré si vyžadujú menej času a starostlivosti.

Pre vašu spokojnosť a spokojnosť vašich sliepok

Na začiatok je pre vás ideálna sliepka, ktorá je pokojná a v rámci možností učenlivá. Chcete tiež, aby za rok zniesla čo najviac vajec, ale nespotrebovala veľa krmiva. Sliepka, ktorú si vyberiete, by tiež nemala byť náchylná na rôzne choroby a mala by sa prípadne ľahko ošetrovať. Neexistuje niečo také ako ideálna sliepka? Omyl, existuje, a nie len jedna.

Leghorn

Ide o najznámejšiu bielu sliepku na svete. Ak hľadáte pracovitú sliepku, je to tá pravá - ročne znesie približne 180 vajec s bielou škrupinou. Sliepka Leghorn pochádza z Talianska a bola vyšľachtená špeciálne na vysokú znášku vajec. S hmotnosťou 2 kg patrí k najľahším plemenám. Jej vzhľad charakterizujú výrazné žlté pazúry. Pozor na uletenosť, ktorá by mala časom zmiznúť. Ak sa tak nestane, zastrihnite sliepkam krídla.

Český zlatý strážnik

Kropenky sú ľahké plemeno, ktoré sa dobre hodí do našich klimatických podmienok. Sú ideálne do voľného výbehu, kde si môžu samy nájsť potravu. Tým sa znižuje ich spotreba krmiva. Sú pomerne odolné, takže v zime nosia ďalej a prirodzene odolávajú chorobám. Majú silný materský inštinkt a ročne znesú približne 180 vajec.

Plymouth

Obľúbeným plemenom s vysokou produktivitou je ploskozubec. Táto sliepka je tiež veľmi učenlivá a vo veľkom výbehu si dokáže sama nájsť časť potravy. Znáša 180 až 210 vajec so svetlohnedou škrupinou ročne, a to aj počas zimných mesiacov. Deti si ju obľúbia aj pre jej pokojnú povahu.

Ploskáčik bol vyšľachtený v Amerike. Okrem pravidelného znášania vajec je ich obľúbenosť spôsobená aj krehkosťou a šťavnatosťou ich mäsa. S hmotnosťou približne 2,3 - 2,9 kg patria k stredne ťažkým plemenám, majú menšiu hlavu, dlhé žlté nohy a široké telo.

Hybridné sliepky

Hybridné sliepky boli vyšľachtené zo štandardných plemien s cieľom produkovať čo najviac vajec s čo najmenším množstvom krmiva. Domáci chov sa pre tieto plemená neodporúča z dôvodu nižšej kvality znášky ich potomstva. V porovnaní so štandardnými plemenami majú vyššiu znášku (približne 300 vajec za rok), ale odporúča sa ich vyradiť z domáceho chovu približne vo veku 1,5 roka. Klasické plemená znášajú menej (približne 200 vajec ročne), ale môžete ich chovať na dvore 3 roky a rozmnožovať ich pri zachovaní produkcie vajec. 

Výber hybridných nosníc je veľmi pestrý, a to tak z hľadiska farby sliepok, pričom najobľúbenejšie sú červené, modré alebo žíhané, ako aj farby škrupiny. V tomto prípade môžete získať aj hybridy so zelenými, modrými alebo tmavohnedými vajcami.

Teraz už len stačí urobiť správny výber, poskytnúť sliepke vhodnú starostlivosť a potom si už len vychutnávať domáce vajcia na rôzne spôsoby.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.