Chov netradičných druhov hydiny - barbarov a divých kačíc

Kým na chov a výkrm bežných druhov a úžitkových druhov hydiny existujú technologické postupy, pre tzv. netradičné druhy hydiny, ale aj pre bežce s potenciálom komerčného využitia, existuje len málo návodov. V tomto článku nájdete základné informácie o chove kačíc barbarských a kačíc divých.

Ani kačica, ani hus

Domestikovaná forma kačice pižmovej sa u nás chová najmä v hobby chove, kde sa nazýva kačica pižmová alebo čínska. Na komerčné účely sú potom určené chované hybridné kombinácie tzv. barbarov, ktoré sa začali dovážať z Francúzska asi pred osemdesiatimi rokmi.

Barbary

Intenzívny chov barbarov alebo husokačiek sa začal v praxi realizovať až v 90. rokoch 20. storočia, keď spoločnosť JH Barbaria so sídlom v Jindřichovom Hradci pravidelne dovážala bielo sfarbené rodičovské kombinácie určené na výkrm mäsa a produkciu pečene.

Po 200 dňoch chovu sa kŕdeľ pripravuje na znáškový cyklus, ktorý sa dá veľmi dobre ovplyvniť úpravou svetelného režimu v hale a výživy v ktoromkoľvek ročnom období. Počas prvého znáškového cyklu sa od kačíc zbiera v priemere 90 až 100 vajec, v druhom približne 80 vajec a v treťom 60 vajec. Inkubačná doba kačíc barbarských je 35 dní, pričom teplota pred vyliahnutím je približne 37,3 °C a vlhkosť približne 70 %. V liahniciach, kde sa mláďatá inkubujú posledné tri dni, sa teplota zníži na 36,9 °C a vlhkosť sa zvýši na približne
80 %.

Barbarské kačice sú podstatne drahšie na zabitie ako pekinské kačice. Je to spôsobené vyššími nárokmi na teplotu okolia, takmer o polovicu nižšou znáškou, dlhším obdobím liahnutia a dlhším obdobím výkrmu. Na druhej strane sa barbarské kačice vyznačujú vysokým obsahom tuku bez podkožného tuku. Kvalita mäsa tejto jedinej domácej kačice, ktorá nemá vo svojom pôvode známu kačicu divú, je neporovnateľná s mäsom iných domácich plemien kačíc.

kačice

Systém chovu divých kačíc

Základným predpokladom úspešného chovu divých kačíc je vodná ohrada, pretože sa pária na vode. Na znášku sa pripravujú od polovice decembra, keď sa kŕmna zmes nahradí znáškovou zmesou.  S predlžujúcim sa dňom začínajú kačice znášať vajcia približne po piatich týždňoch a plnú znášku dosiahnu približne po ďalších troch týždňoch. Násadové vajcia sa inkubujú 25 dní pri počiatočnej teplote 37,6 °C a vlhkosti 55 %. Od 20. dňa sa teplota zníži o jednu alebo dve desatiny na 37,4 °C. V liahni, kam sa vajcia premiestňujú na posledné dva dni inkubácie, sa teplota zníži na 36,8 °C a vlhkosť sa zvýši na 75 %.

Krátko po vyliahnutí sa kačičky prevezú do liahne, kde strávia približne štyri týždne. spočiatku sa v liahni udržiava teplota okolo 30 °C, ale od 10. dňa sa kačičky vypúšťajú do trávnatého vonkajšieho priestoru. Počas troch týždňov si zvyknú na vonkajšiu teplotu. Zo zdravotných dôvodov sa len staršie kačiatka očkujú proti botulotoxínu vo veku 25 dní. Na kŕmenie sa používajú štandardné komerčné granulované kŕmne zmesi, samozrejmosťou je kvalitná pitná voda.

Kačice

 Kačice sa vyberajú na rozmnožovanie v októbri. Základnými kritériami výberu sú ich zhodná farba a hmotnosť, ktorá pri vtákoch v optimálnej kondícii zodpovedá 1,4 kg pre kačice a 1,0 kg pre kačice. Keďže vyprodukované kačice divé sa zvyčajne používajú na zarybnenie poľovných revírov, ťažšie kačice sa vyraďujú, pretože sú nelietavé. To platí aj pre kačice s farebnými odchýlkami, ktoré nepatria do voľnej prírody.

 

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.