Plemená ošípaných používané v biošľachtení

V decembri 2020 bolo v krajine v režime ekologického poľnohospodárstva päťdesiattri fariem ošípaných. Väčšina z nich chová čiernohnedé ošípané, ktoré sú od roku 1992 klasifikované ako genetické zdroje. Maďarská kučeravá ošípaná je podobne odolné a nenáročné plemeno, ktorého popularita u našich chovateľov tiež rastie.

Preštické čiernohnedé ošípané

ošípanéPreštické čiernostrakaté ošípané (Pc) predstavujú plemeno stredného telesného rámca s klapkovým uchom. Kance dosahujú priemernú hmotnosť 275 kg, prasnice sú približne o 30 kg ľahšie. Z hľadiska úžitkovosti ide o mäsožravý typ s vyšším podielom chrbtového tuku. Robustná konštitúcia a prispôsobivosť predurčujú preštické ošípané na extenzívnejšiu formu chovu s využitím pastevného chovu. V našich klimatických podmienkach sa táto technológia výkrmu môže používať počas vegetačného obdobia, t. j. od mája do októbra. Slabšie výsledky v raste a konverzii kompenzuje nízkymi nárokmi na výživu. Okrem toho má pastva pozitívny vplyv na celkový stav imunitného systému ošípaných. To spolu s uspokojovaním etologických potrieb umožňuje efektívne využívať produkčnú kapacitu tohto plemena.

Hlavnou výhodou ošípaných chovaných vonku je, že sú vitálnejšie v porovnaní s konvenčnými zvieratami. Ich mäso je aj nutrične hodnotnejšie a podľa analýz obsahuje vyšší podiel zdraviu prospešných látok, ako sú nenasýtené mastné kyseliny a minerálne látky. Mäso preštických ošípaných je cenené najmä pre vysoký podiel vnútrosvalového tuku, ktorý mu dodáva šťavnatosť, jemnosť a chuť.

Mangalica

mangalicaMangalica alebo kučeravá ošípaná je neskoro výkrmové úžitkové plemeno pôvodom z Maďarska, ktoré bolo v roku 1974 klasifikované ako génová rezerva. Vďaka tomu sa toto primitívne plemeno ošípaných s laločnatým uchom zachránilo a mohlo sa rozšíriť do ďalších krajín vrátane Českej republiky. V krajine pôvodu sa chová v troch farebných varietách, a to plavá (szőke), hrdzavočervená (vörös) a fecskehasú.

Plemeno má stredný až veľký telesný rámec s výškou v kohútiku do 85 cm. Dospelé ošípané vážia do 350 kg, pričom kanci sú ťažší. Typická dlhá vlnitá srsť chráni mangalice pred chladom a keďže líhajú, nevadia im ani letné horúčavy. Vďaka tomu sa tieto ošípané môžu chovať celoročne na pastvinách s jednoduchými prístreškami. O maďarských ošípaných s kučeravou srsťou sa tiež hovorí, že sa ľahko kŕmia a vystačia si s pastvou. Tieto ošípané by sa však neuživili len pasením na tráve a musia byť samozrejme kŕmené objemovým krmivom.

Mangalica sa vyznačuje nízkou plodnosťou s piatimi až ôsmimi prasiatkami vo vrhu, ktoré majú nízku rastovú schopnosť. V porovnaní s konvenčne vykrmovanými genotypmi ošípaných dosahujú jatočnú hmotnosť približne 140 kg približne za trikrát dlhší čas, t. j. najskôr vo veku 15 mesiacov. Naproti tomu v komerčných chovoch ošípaných sa zvyčajne porážajú ošípané s hmotnosťou 115 až 120 kg v piatich mesiacoch! Na druhej strane magalica kompenzuje svoju nižšiu úžitkovosť prispôsobivosťou a odolnosťou voči stresu a chorobám. Vyhľadávané je aj jej veľmi chutné a šťavnaté mäso, ktoré sa používa na výrobu tradičných maďarských špecialít, ako je maďarská saláma a čabajka.

 

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.