VÝŽIVA A KŔMENIE JELENOVITÝCH

Čeľaď jeleňovité (jelene, daniele, srnce) hrajú kľúčovú úlohu v ekosystémoch av českých lesoch sú krásnym príkladom divokej prírody. Správna výživa je pre lesnú zver kľúčovou pre zachovanie dobrého zdravia a vitality. V tomto článku sa pozrieme na niektoré dôležité aspekty výživy a kŕmenia lesnej zveri.

Kvalitné objemné krmivo

Základnou zložkou vo výžive lesnej zveri sú kvalitné objemné krmivá, ako je seno, pastva a kukuričné či telotravné siláže. U jeleňovitých by objemné krmivo malo tvoriť až 80 % kŕmnej dávky. Pri skrmovaní objemných krmív musíme vždy dbať na ich kvalitu. Objemné krmivá by nikdy nemali byť plesnivé, mali by mať zodpovedajúcu vôňu a farbu. Kvalitné objemné krmivá sú kľúčové pre udržanie zdravého tráviaceho systému a celkovej kondície zveri. Seno je bohaté na obsah vlákniny, podporuje správne žuvanie, čo je dôležité na obrusovanie zubov. Pastva umožňuje zveri pohyb a prirodzené správanie pri hľadaní potravy. Siláže potom môžu byť využité v obdobiach nedostatku pastvy, najmä teda v zimnom období. Správna kombinácia týchto objemných krmív zaisťuje vyváženú kŕmnu dávku, podporuje zdravý rast a prispieva k celkovej vitalite lesnej zveri.

Kŕmne zmesi

Najčastejšie využívanými jadrovými krmivami pre lesnú zver sú už historicky ovos, kukurica, pšenica a jačmeň. Pre zaistenie optimálnej výživy je možné predkladať aj kŕmne zmesi určené pre jeleňovité. Také zmesi obsahujú vyvážený pomer bielkovín, tuku, vlákniny, minerálnych látok a vitamínov. Kŕmne zmesi obvykle zahŕňajú rôzne obilniny, ktoré sú pre zvieratá najmä zdrojom energie. Ďalej strukoviny, ako je napríklad sója, ktorá je zdrojom kvalitných bielkovín. Trávne úsušky alebo lucernové úsušky zaisťujú v zmesi dostatok vlákniny. Lucerna zároveň obsahuje významné množstvo bielkovín. Vhodným zdrojom tukov a olejov v zmesi je ľanové semienko, slnečnica či už spomínaná sója. Minerálne látky a vitamíny sú obvykle do zmesí dodané premixom.

Zdravý rast a vývoj paroží <p.Možno povedať, že niektoré kŕmne suroviny môžu ovplyvniť kvalitu paroží. Veľký vplyv na kvalitu paroží majú minerálne látky, a to predovšetkým vápnik, fosfor, zinok a meď. Pozitívny vplyv na parožie má taktiež sójový proteín. Ten obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny (lyzín, metionín, treonín a valín), čo z neho robí kompletný zdroj bielkovín. Práve spomínané aminokyseliny sú jedným z hlavných pilierov pre správny rast a vývoj paroží.

Zakrmovanie lesnej zveri

Pri zakrmovaní lesnej zveri je vhodné dodržiavať pravidlá, ktoré podporujú bezpečnosť a zachovanie prírodného prostredia pre zvieratá. Ideálne miesto na zakrmovanie by malo byť dobre premyslené v súlade s prírodnými cyklami. Dajú sa napríklad zvieratá stimulovať k prirodzenému vyhľadávaniu potravy (skryté miesta), avšak umiestnenie by malo vždy rešpektovať potreby zveri. Tiež je vhodné brať ohľad na prirodzenú skladbu potravy počas roka, keď napríklad v letných mesiacoch majú ako hlavný zdroj potravy zelené krmivo. Ďalej je dôležité dodržiavať pravidelný režim zakrmovania a voľne žijúce zvieratá nadmerne neprekrmovať, aby sa zabránilo ich závislosti na ľuďoch.

Aktualita

E-book

E-book o králikoch - 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci - 2. časť.